ברוך בואך לאתר סדרות הטלוויזיה הקלאסיות.

בשלב זה אתה צופה בפורום כאורח עם גישה מוגבלת. עם הצטרפותך ללא תשלום לקהילה שלנו, תוכל לשלוח הודעות ותגובות, לקבל הודעות פרטיות ולבצע פעילויות נוספות. הרישום מהיר, קל וחופשי לחלוטין הצטרף לקהילה שלנו עוד היום!
אם אתה נתקל בבעיה כלשהיא בתהליך הרישום, תוכל ליצור קשר עם מנהל האתר באמצעות הקישור הבא צור קשר לתמיכה.

חזור   סדרות הטלוויזיה הקלאסיות > סקירות , כתבות וראיונות > כתבות > אלי אשד
דף הבית אחסון תמונות חפש הודעות היום סמן פורומים כנקראו
חברים לוח שנה משחקי נוסטלגיה חידוני נוסטלגיה תגובות מקוונות תוויות

אלה שלמעלה ואלה שלמטה... "על אדונים ומשרתים".

לנושא זה 0 תגובות והוא נצפה 6203 פעמים
דרג את הנושא - אלה שלמעלה ואלה שלמטה... "על אדונים ומשרתים"..

Comment
 
כלי עזר למשתמש הצג מצבים
כרגע צופים בכתבה זו: 1 (0 חברים ו 1 אורחים)
 
אלה שלמעלה ואלה שלמטה... "על אדונים ומשרתים".
אלה שלמעלה ואלה שלמטה... "על אדונים ומשרתים".
פורסם באתר לראשונה בתאריך 24.12.2004
פורסם על ידי אלי אשד
10-04-2006
אלה שלמעלה ואלה שלמטה... "על אדונים ומשרתים".


בשנות השבעים הוקרנה בערוץ היחיד של ישראל אחת הסדרות הבריטיות הפופולאריות והמוערכות ביותר באנגליה מאז ומעולם. בישראל היא זכתה בהצלחה אדירה כמו בכל שאר העולם כולל אפילו ארה"ב ששם הוקרנה הסדרה בטלוויזיה הציבורית.

זה היה מוזר משום שסדרה זו שזכתה בישראל לשם "על אדונים ומשרתים" הייתה הסדרה הבריטית ביותר שניתן להעלות על הדעת ובמרכזה עמדו הבדלי המעמדות הבריטיים בשיא קיצוניותם בתקופה היסטורית שאינה מוכרת כל כך לציבור הרחב.

אך למרות זאת ואולי דווקא בגלל זאת יותר ממיליארד צופים בכל מקום בגלובוס ביותר מ-70 ארצות ובכללם ישראל התאהבו בדמויות , בחייהם ובסיבלותיהם של גיבורי הסדרה , במשך תקופה של 27 שנים בין 1903 זמן קצר לאחר מות המלכה ויקטוריה ועד 1930 וזאת על רקע האירועים ההיסטוריים והמשברים השונים אותם עברו אנגליה ותושביה מהמעמדות הגבוהים והנמוכים מראשית המאה העשרים וימי שלטונו של אדוארד השביעי (התקופה האדוארדיאנית) דרך מלחמת העולם הראשונה והמשברים הפוליטיים והשינויים החברתיים העצומים של שנות העשרים.

הדמויות היו של אריסטוקרטים שחיו בחלק העליון של בית ענק בלונדון , בני משפחת בלאמי: מר בלאמי ( דיויד לאנגטון ) היה פוליטיקאי הבכיר ( אך לא תמיד מצליח ) ואישתו האצילה מהמעמד הגבוה יותר הלידי מרג'ורי ביתו של ראש ממשלה לשעבר שהתחתנה איתו כנגד רצון משפחתה, שתמכה בו ובשאיפותיו הפוליטיות בכספה ושהקפידה תמיד להזכיר לו זאת שוב ושוב ( עד שנהרגה על הספינה הטיטניק ב-1912 ) ושני ילדיהם הלא בדיוק מוצלחים ג'ימס ( סימון ויליאמס ) רודף השמאלות ( שאף הכניס להריון את אחת המשרתות ) ואליזבת הבת המרדנית.
במהלך הסדרה הלורד בלאמי התחתן שוב. לבית עברה אחיינית יפה בשם ג'ורגינה ( לסלי אן דאון) כבת משפחה מאומצת , הבן ג'ימס התחתן עם אישה ממעמד נמוך יותר שזכתה לאהבת הכל עד שמתה במגיפת שפעת והשאירה את בעלה אדם שבור.

במקביל הסדרה עסקה במשרתים המרובים של המשפחה שחיו בחלק התחתון של הבית "מתחת למדרגות" (באנגלית שם הסדרה היה "למעלה ולמטה" , שם שהיה לו יותר ממשמעות אחת ) שעלילותיהם תוארו במקביל. אלה של האדונים, ואלה כללו את רב המשרתים המושלם הקורקטי תמיד מר הדסון ( גורדון ג'קסון ) שאמנם התברר באחד הפרקים שהוא מתבייש במיקצועו והקפיד לעולם לא לספר עליו לאחיו. המבשלת האימהית והרכלנית הגברת בריג'ס ( אנג'לה ברדלי ) המשרתת הראשית הנאמנה הדיסקרטית ויודעת הכל רוז ( שארוסה נהרג במלחמת העולם הראשונה ומאז נשארה בודדה ) המשרתת העצמאית והיוצאת דופן מאוד שרה ( פאולין קולינס ) שזכתה לבסוף לסדרה משלה , ועוד שורה של משרתים שבאו והתחלפו לאורך 68 הפרקים.
על שניים מהמשרתים שרה ובעלה תומאס ( שאותו גילם בעלה בחיים של השחקנית קולינס , ג'ון אלדרטון) אף נעשתה ב-1979 סידרת ספין אוף מהסדרה המצליחה בשם "תומאס ושרה " ,
אבל היא מעולם לא זכתה לאותה הצלחה והחזיקה מעמד רק לאורך 13 פרקים.
הסדרה הגיעה לסיומה ב 1930 מיד אחרי פרץ השפל הכלכלי הגדול שמביא סופית לקץ החיים אותם ידעו הדמויות במשך עשרות שנים עם איבוד כל כספי המשפחה שאותם השקיע הבן הלא יוצלח ג'ימס שהתאבד לאחר מכן והמשפחה נאלצה למכור את ביתה על מנת לשלם את חובותיה. מר הדסון והגברת ברידג'ס הודיעו אז להפתעת הכל על נישואיהם ( השניים נראו כיצורים לא מיניים לחלוטין לאורך 30 שנות הסדרה ) והאדונים והמשרתים התפזרו לכל עבר עם סיום הפרק האחרון.

סדרה זאת שרצה באנגליה בשנים 1971-1975 הייתה יוצאת דופן מכל בחינה. אמנם בשנות ה-70 הייתה תקופה של נוסטלגיה בבריטניה לתקופה הויקטוריאנית והאדוארדיאנית ונעשו סדרות רבות בסגנון זה , אך היא לא הייתה מבוססת כמקובל עד אז על יצירת ספרות קלאסית כל שהיא או על חייה של דמות ידועה או על אירוע היסטורי מפורסם. היא נוצרה באופן ספציפי מאוד לטלוויזיה כתוצר מוחן של שתי שחקניות ג'ין מארש ( שחקנית שהתפרסמה במיוחד הודות לתפקידי אורח שונים בסדרת המדע הבדיוני "דוקטור הו " על נוסע בזמן ) ואלן אטקינס ( שחקנית תיאטרון מפורסמת ) שהוריהן היו בני מעמד המשרתים והן תיכננו את הסידרה בתחילה כקומדיה המתרחשת בתקופה הויקטוריאנית דווקא , שבה יככבו שתיהן כצמד משרתות , אך לבסוף התוכנית שונתה בידי אנשי חברת ההפקה שהבינו שיש כאן פוטנציאל עצום לסדרת דרמה דווקא , וגם זמן ההתרחשויות שונה לתקופה האדוארדיאנית.

אחת מהיוצרות ג'ין מארש כיכבה בסדרה שיצרה בתור המשרתת רוז והפכה לכוכבת ,אולם היוצרת השניה אטקינס שהייתה אמורה לככב בתור המשרתת שרה לא יכלה להופיע בה לבסוף כתוצאה מהתחיבויות קודמות. בנוסף היה זה תוצר של הטלוויזיה המסחרית הבריטית שהראתה לראשונה שהיא יכולה להתמודד עם הבי בי סי ששמו יצא לתהילה בעולם ובתחום שבו הצטיין יותר מכל בדרמות תקופתיות ולעשות זאת טוב יותר.

ייתכן שהסיבה להצלחה העצומה היא שהייתה כאן יותר מעוד "אופרת סבון " נוצצת , היה כאן סיפור מתמשך על שקיעת האריסטוקרטיה הבריטית ממעמדה הבטוח והמוכר ועל השינויים העצומים שאותה עברה החברה האנגלית במשך שנים אלה נושא שדומה שהוא רלבנטי לא רק לבריטניה וגם בני עמים אחרים יכלו להזדהות עימו בכל ליבם.בארצות הברית אף יצרו לה ב-1975 סדרת חקוי בשם "בקון היל " שעסקה בחיי משפחה עשירה וצוות המשרתים שלה בבוסטון בשנות העשרים אך היא הייתה כישלון .
היוצרות של "על אדונים ומשרתים" השחקניות מארש ואטקינס דווקא הצליחו ליצור סדרה מצליחה נוספת באותו הסיגנון "בית אליוט " ,בשנים 1991-1993 שעסקה בשתי אחיות שמקימות בית אופנה לונדוני בשנות העשרים. אך אם כי הייתה זאת הצלחה , היא מעולם לא היגיעה לשיאים של "על אדונים ומשרתים". ג'ין מארש השחקנית היוצרת חיברה לסדרה זאת מעין ספר המשך שמתאר את קורות הדמויות מעבר למה שתואר בסדרה הטלווזיונית במהלך ימי מלחמת העולם השניה. היא התפרסמה מאז דווקא בתפקידי "מכשפה מרשעת " שגילמה בסרטים "בחזרה אל עוץ " ( 1985) סרט ההמשך ל"קוסם מארץ עוץ " ובסרט הפנטסיה של ג'ורגד' לוקאס "וילו " ( 1989) אך היא נשארה זכורה יותר מכל בתפקיד שיצרה במו ידיה של רוז. עמיתה לצוות המשרתים גורדון ג'קסון שגילם את מר הדסון התפרסם גם בתפקיד המפקד הקשוח של יחידה משטרתית בסדרת המתח המפורסמת "המקצוענים".

"על אדונים ומשרתים" לא איבדה מאז מאומה מליחה ונחשבת כיום לאחת מיצירות השיא של הטלוויזיה הבריטית במיטבה הן מבחינת האיכות והן מבחינת ההצלחה המסחרית , הוכחה לכך ש"איכות היא לא מילה גסה" וגם לא מזיקה לעסקים.

קטע הפתיחה ב MP3

נגן המדיה של "סדרות הטלויזיה הקלאסיות"
(תודה ל-sledgehammer)

אתר על הסדרה

סקירה על הסדרה

עוד סקירה

רשימת הפרקים

אדונים ומשרתים בדי ויד יד

מוצרים של אדונים ומשרתים

הערות על אדונים ומשרתים

שחקני אדונים ומשרתים

סדרת תומאס ושרה

ג'ין מארש

עוד על מארש

אטקינס

בית אליוט

ועוד
פורסם ע"י
סמל המשתמש של אלי אשד
חדש/ה
תאריך הצטרפות: Feb 2005
מס' הודעות: 47

עוד באותו נושא
קרא עוד...
"אני קלאודיוס"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 17-11-2002
קרא עוד...
"הכל אפשרי"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 10-11-2001
קרא עוד...
לאן נעלם מר קוק ? - "דלת הקסמים"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 3-4-2004

כלי עזר למשתמש
Commentכלי עזר למשתמש
הצג מצבים

חוקי פרסום הודעות
אתה לא יכול לכתוב מאמרים חדשים
אתה לא יכול לכתוב תגובות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך

vB קוד הוא פועל
סמיילים הם פועל
[IMG] הקוד הוא פועל
קוד HTML הוא כבוי
עבור לפורום

נושאים דומים
מאמר כותב הודעה קטגוריה מס' תגובות התגובה האחרונה
"על אדונים ומשרתים" אפי לוי חדשות 5 26-12-2004 23:04


כל הזמנים קבועים כ GMT +3. השעה כרגע היא 02:43.


מערכת פורומים מבוססת על: vBulletin גירסה 3.6.12
זכויות יוצרים ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
כל הזכויות שמורות © אפי לוי 1998-2013