ברוך בואך לאתר סדרות הטלוויזיה הקלאסיות.

בשלב זה אתה צופה בפורום כאורח עם גישה מוגבלת. עם הצטרפותך ללא תשלום לקהילה שלנו, תוכל לשלוח הודעות ותגובות, לקבל הודעות פרטיות ולבצע פעילויות נוספות. הרישום מהיר, קל וחופשי לחלוטין הצטרף לקהילה שלנו עוד היום!
אם אתה נתקל בבעיה כלשהיא בתהליך הרישום, תוכל ליצור קשר עם מנהל האתר באמצעות הקישור הבא צור קשר לתמיכה.

חזור   סדרות הטלוויזיה הקלאסיות > סקירות , כתבות וראיונות > כתבות > כותבים שונים
דף הבית אחסון תמונות חפש הודעות היום סמן פורומים כנקראו
חברים לוח שנה משחקי נוסטלגיה חידוני נוסטלגיה תגובות מקוונות תוויות

לאן נעלמה ההרפתקה?

לנושא זה 8 תגובות והוא נצפה 28376 פעמים
דרג את הנושא - לאן נעלמה ההרפתקה?.

Comment

כלי עזר למשתמש הצג מצבים
כרגע צופים בכתבה זו: 1 (0 חברים ו 1 אורחים)

לאן נעלמה ההרפתקה?
לאן נעלמה ההרפתקה?
לאן נעלמה ההרפתקה?
פורסם על ידי דריו 68
15-10-2008
לאן נעלמה ההרפתקה?

אולי זה רק אני וזה רק נדמה לי. אולי זו תחושה סובייקטיבית לחלוטין וכל מה שייכתב כאן נכון ותקף לכותב שורות אלה בלבד. אבל נראה כאילו קרה משהו למילה המופלאה הזאת, "הרפתקה" (שהתחפשה לפעמים ל "הרפתקאה"), אשר הייתה לפני שלושים שנה מופיעה כמעט בכל הקשר של בידור לילדים ונוער. נדמה שהיום היא נשמעת פחות בהקשרים האלה ובכלל. כאילו הזדקנה לה, המילה ההרפתקנית הזו, ולמעשה נזקקת למילים אחרות, צעירות יותר, שיתארו עולם חדש ושונה לחלוטין של חוויות שהברותיה קטנות מלהכיל.

לפני ארבעה ימים קרה משהו שגרם לי לתהות על ההבדלים בין אז להיום. תקראו לזה נוסטלגיה, געגועים ומה לא. כן, יש הרבה מזה. אבל לפני ארבעה ימים הביא לי ידידי מאיטליה מספר ספרי קומיקס איטלקיים. בשחור לבן. ביניהן פגשתי את טקס (גיבור המערב הפרוע) ואת זאגור (האיש עם הגרזן). מי מכם ששתי השמות האלה לא אומרים לו כלום מן הסתם לא גדל כאן בשנות השבעים והשמונים. אי אפשר היה אז להיות ילד חובב קומיקס בישראל ולא להיתקל בגיבורי השחור לבן האלה, שרק מתי מעט מאיתנו ידעו כי עלילותיהם המופלאות מקורן בארץ המגף. עלילותיו המסעירות של טקס, קארסון, קיט וג'ק הנמר נראו כמו הקצפת המובחרת של תולדות המערב הפרוע (והם אכן היו סיפורי בוקרים מעולים), כשלמעשה נכתבו וצוירו בארץ מערבוני הספגטי.
המדהים בכל העניין הוא שהחוברות שקיבלתי עכשיו הן לא הוצאות מחודשות של חומר ישן. טקס, זאגור וכל השאר מעולם לא הפסיקו לצאת לאור באיטליה. מסתבר שקומיקס קלאסי עם סיפורי בלשים, שוטרים וגנבים, בוקרים ואינדיאנים ממשיך לצאת לאור כיום (אפילו בשחור לבן) גם במדינות אחרות באירופה ובאמריקה הדרומית.
אצלנו המצב שונה, ולגבי בכל אופן אפשר לתאר את תולדות הקומיקס בישראל ל"לפני טקס"(עד 1970 בקירוב) ו"אחרי טקס" (1982 ואילך), והחבר'ה מהוצאת מ. מזרחי יידעו בדיוק על מה אני מדבר.
אני מדבר על תקופה של כ-12 שנה, שבה שוק הקומיקס הישראלי בעברית התנתק כמעט לחלוטין מקומיקס אמריקאי ושלוחותיו. ומכאן התנתק מסיפורי מדע בדיוני.
סיפורי מד"ב בקומיקס שחוברו בעיקר ע"י יוצרים ישראלים יצאו לאור בעיתונים שונים עד 1970. בתקופה זו האריכה לא מעט ימים (1967 – 1970) גם החוברת "בוקי" שבין דפיה יכולת למצוא שעטנז מרהיב של עלילות מתורגמות: סיפורי מד"ב (מדע בדיוני) לצד סיפורי בלשים לצד גיבורי-על לצד המרד על הבאונטי והנסיך ואליאנט. דרך "בוקי" יכל קורא הקומיקס הישראלי הבלתי מנוסה של שנות הששים לטעום ממיטב היצירה העולמית בתחום הסיפור המצויר.
אך "בוקי" הגיע לקיצו ב- 1970. מאז ועד 1981 בקירוב, הייתה בישראל "בועת קומיקס אירופאית" בשליטה כמעט בלעדית של הוצאת מ.מזרחי. הקיוסקים הציעו שלל כותרים, רובם מתורגמים מצרפתית (ריק הושה, טינטין, קרל מאי) או מאיטלקית (טקס, זאגור, תולדות המערב הפרוע, דיאבוליק). מאמריקה תורגמו רק חוברות טרזן, שהכילו למעשה סיפורים מאת ראס מאנינג וג'ון קלרדו שהופיעו כסטריפים בעיתונות האמריקאית. היה זה תור הזהב של המערב הפרוע ( בחנויות הספרים נערמו "רינגו" ו"ביל קרטר", בטלוויזיה נהנינו מ"בוננזה" ו"איש וירג'יניה") ושל טרזן (ג'וני וויסמילר בקולנוע, הספרים המקוריים של ביראוס בסטימצקי, וכל זה לצידה של תעשיית טרזן פורחת וישראלית מאין כמוה. לפרטים נוספים אמליץ בחום על ספרו של אלי אשד "מטרזן ועד זבנג"). הייתם מאמינים? קומיקס בלי מדע בדיוני ובלי גיבורי-על! ועוד בשחור-לבן!!!. אולי תחייכו בבוז ואולי בצדק – אבל החוברות האלו ריתקו דור שלם שהיה צמא לקומיקס בעברית. פרט לסיפורים בהמשכים בעיתונות הילדים ולקומיקס קומי דוגמת "פופאי", פשוט לא היה משהו אחר - מישהו החליט אז שסופרמן ובאטמן לא "תופסים" כאן (החלטה לא ממש שגויה, שכן כל הניסיונות להתאים את רעיון גיבורי-העל למציאות הישראלית מעולם לא צלחו יפה). גיבורי העל המשיכו להילחם רק באנגלית ורק בחנויות הספרים המובחרות.
כך קרה ש"הרפתקה" בשנות השבעים אצלנו הייתה שם נרדף ל: ג'ונגלים, חיות-טרף, אינדיאנים, קניבלים, אקדוחנים, יבשות אבודות, שודדי-ים, תיבות אוצר גנוזות, "חסמבה", "השביעייה הסודית". המדע הבדיוני נשקף אלינו רק מן הטלוויזיה (מסע בין כוכבים, מנהרת הזמן, סטיב אוסטין) – עדיין תחת קללת השחור לבן (איזו ילדות קודרת!), מעל דפי הספרים או בקולנוע, שהרעיש את עולמינו יום בהיר אחד עם "מלחמת הכוכבים" ו"סופרמן".
מנגה? מי בכלל שמע אז על מנגה? הסנונית הראשונה הייתה סדרת האנימציה "חלוצי החלל" המשובחת ששודרה ב-81', ושבאופן סימבולי כמו סימנה את תחילת סופה של "הבועה האירופאית" – שבמהותה הייתה בועה של הרפתקה במובנה הקלאסי.
במבט לאחור ניתן לזהות את סימני הדעיכה ההדרגתיים של הבועה. המצב הכלכלי המדרדר בתחילת שנות השמונים, עלויות הפקה יקרות מדי ושינוי בטעמו של קהל הקוראים הביאו לגסיסתה הבלתי נמנעת של ההרפתקה החיוורת: החוברות החלו לצאת במרווחי זמן גדלים והולכים, גיליונות טרזן החלו לכלול שני סיפורים שלמים במקום אחד בניסיון שווא להגדיל את המכירות, חוברת מס' 53 של "טקס" הודפסה על דפים צהובים (!) מאיכות ירודה והייתה לחוברת האחרונה בסדרה זו שראתה אור בעברית, כמו גם זאגור מס' 16 הנכסף ("בשבט האבוד", שראה אור רק לאחרונה, באיחור של יותר מעשרים שנה). באותה שנה גוועו גם "טרזן" ו"תולדות המערב הפרוע". בשנים שלאחר מכן ישרוד בעברית רק הקומיקס האירופאי הקליל, הצבעוני: אסטריקס וטינטין.

זהו, הכול השתנה. הצבע חדר לחיינו ושינה אותם לבלי הכר. וכי מי עוד יתלהב מטרזן איש הקופים או
מזעקתו של זאגור במעבה היער אחרי שראה את "האימפריה מכה שנית" ואת "טרון"? (הסרט פורץ הדרך ההוא של דיסני מ-82 שהיה לאבא של כל סרטי האפקטים הממוחשבים של היום...)
במהלך שנות השמונים ינסה הקומיקס בעברית שוב את ז'אנר גיבורי העל, הפעם בצבע מלא. "אורי און" של מיכאל נצר ו "קווין קומיקס" המתורגם ינסו להחזיר שוב לארץ הקודש את בשורת הסופרמנים. ההצלחה לא הייתה גדולה ולקראת סוף העשור ההוא כבר ברור היה כי ההרפתקה בישראל כמעט ונעלמה כליל מעל דפי הקומיקס בעברית. הצעיר הישראלי הממוצע העדיף את הקומיקס שלו קליל, הומוריסטי ועם יותר מקורטוב ציניות (דודו גבע, "זבנג"), או שהעדיף את עלילות גיבורי-העל בשפת המקור שלהם.
העתיד הגיע, אוצר מילים חדש החליף את הישן והגדיר את ההרפתקה מחדש: מחשב, יקומים מקבילים, עולם וירטואלי, רובוטים רצחניים, מפלצות דיגיטאליות, מוטציות, נשק מתוחכם, לייזר, אינטליגנציה מלאכותית.
ההרפתקה החדשה-ישנה ממשיכה להצליח - ובגדול - בקולנוע ובטלוויזיה, אך בקומיקס המקומי היא נמוגה כמעט לחלוטין, ורק לאחרונה יש ניסיונות (מעטים מדי) להקימה לתחייה.
רוב הקומיקס בעברית שיוצא כיום לאור (ואנחנו בעיצומו של גל התעוררות מבורך של הז'אנר) לא ממש עוסק בהרפתקאות. בצידה של אימפריית הדאחקות וההומור של אורי פינק, יוצאים כותרי קומיקס רציני ומורכב המתארים סוגיות פוליטיות או הגיגים קיומיים על חיי הפרט בעולם המודרני המנוכר. וגם ניצני מד"ב מקומי.
וזהו פחות או יותר. הרפתקאות בקומיקס בעברית? לא אצלנו. ודיון על הסיבות לזה הוא כבר דיון אחר לכתבה אחרת. אבולוציה? "המצב"? לך תדע, אבל באירופה יש עדיין קומיקס על המערב הפרוע, על שוטרים וגנבים ועל בלשים מחוספסים. הקהל הישראלי הצעיר והצעיר פחות שנוהר כיום לדוכני הקומיקס בפסטיבלים השונים מחפש (ברובו) גיבורי-על. ואלו לא סיפורי הרפתקאות. הם משהו אחר.
שכן קשה להגדיר כ"הרפתקה" משהו שקורה להלבוי, ספון או אפילו ספיידרמן. "הרפתקה" במובנה הקלאסי היא משהו שעובר על בן-אדם רגיל, בשר ודם כמונו - ואין הרבה כאלה בז'אנר גיבורי העל.
ומה כל זה אומר? אולי שאחד ההבדלים המהותיים בין חלומות הילדים של היום והילדים של פעם הוא אופן תפיסת העולם הסובב אותנו ואילו ריגושים נרצה לחפש בו. כי פעם היית יוצא להרפתקה, אל מקומות רחוקים, מסע אל הבלתי נודע. הרשע (או הגיבור) יכל למצוא את מותו בשלל דרכים אקזוטיות שכללו שקיעה בחול טובעני, טריפה ע"י דגי פירנה או נפילה מצוק. ההרפתקה ארבה לנו תמיד אי-שם, עם פוטנציאל בלתי נדלה של ריגושים וסכנות לאדם הממוצע שהופך להיות גיבור. כי כולנו יכולנו פעם – בפוטנציה – להיות גיבורים. היה קל יותר להזדהות עמם.
אבל לעולם לא נוכל להיות סופרמן או אחד מהאקס-מנים. כי גיבורי העל הם תוצאות של אירועים חד פעמיים (ודמיוניים מאוד) שהפכו אותם ליחידים במינם. הם לא בני אדם יותר, הם מעלינו (ואפילו אם פיטר פרקר - הלא הוא ספיידרמן - מגלה סימני חולשה אנושיים של מתבגר, לעד הוא יישאר על-אדם). האם המד"ב פגם ברמת ההזדהות שלנו עם גיבורינו? או שמא זו פשוט הטכנולוגיה שמנכרת אותנו ואת סיפורינו?
בכל מקרה ה"הרפתקה" קיבלה לבוש חדש ונוצץ. ההתמודדות היום היא יותר כלפי פנים, פחות החוצה. העולם נהיה מקום קטן ומוכר שפחות מאתגר אותנו. ההרפתקה העכשווית מאתגרת את עצם קיומנו בעולם ואת כל מה שאנחנו חושבים שיודעים עליו. ועלינו. גיבור המאה ה-21 יכול לצאת להרפתקה מסמרת שיער מבלי שיצטרך לקום מהכיסא (מישהו אמר "מטריקס"?) .
תראו את גיבורי הילדים של היום: יוגי-הו, ילדי הפוקימונים למיניהם. הם עדיין ילדים רגילים שמשחקים ומתחרים - אבל אפילו הם אינם צריכים ללכת רחוק מדי בכדי לגרום לצעצוע/קלף שלהם לשלוף איזו מפלצת ממימד אחר. כי היום, בניגוד לאז, ההרפתקה יכולה להיות מתחת לאף, והמעבר למימד אחר וקסום יכול להיות דרך קיר בתחנת רכבת סמוכה.
היציאה אל מרחבי החלל וכיבוש כוכבים רחוקים סטייל פלאש גורדון או דאן ד'אר נראית היום כהרפתקה ארכאית ונאיבית הרחוקה שנות-אור ממעלליהם האולטרה-מתוחכמים של צוותי "מסע בין כוכבים" לדורותיהם.

אז כמו שאמרתי, אולי זה רק אני. אבל כשאני שומע "הרפתקה", אני חושב יותר אינדיאנה ג'ונס ופחות ספיידרמן.

ובכל מקרה, נראה כי דווקא ההתרחקות ממדע בדיוני היא המתכון להצלחת קומיקס עברי. מי יודע, אולי ההרפתקה עוד תחזור בגדול בשפת הקודש אל דפי הקומיקס שלנו. ואולי אפילו לא תזדקק לאינדיאנים ונמרים כדי להצליח...

* מאמר זה פורסם במקור באתר ISF.
פורסם ע"י
סמל המשתמש של דריו 68
ותיק/ה
מקום מגורים: רחובות
מס' הודעות: 505

עוד באותו נושא
קרא עוד...
"המפקח עם מעיל הגשם המרופט"

פורסם לראשונה באתר בתאריך 7-2-2002
קרא עוד...
לאן נעלם מר קוק ? - "דלת הקסמים"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 3-4-2004
קרא עוד...
"הכל אפשרי"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 10-11-2001

כלי עזר למשתמש
ע"י dory_23 ב- 15-10-2008, 08:17
אחד המאמרים הטובים שנכתבו כאן באתר. יישר כוח על הכתיבה. אגב, כשקראתי כילד בשנות ה-70' ותחילת ה-80' את החוברות הללו של טקס, זאגור והמערב הפרוע לא היה לי מושג מדוע לא יצאה החוברת ה-54 של טקס(למרות שבחוברת מס' 53 שציינת כתוב היה שם גם מעין תקציר לחוברת הבאה)ואני זוכר באמת שחיפשתי אותה בכל חנויות הספרים האפשריות.
נערך אחרון על ידי dory_23 : 15-10-2008 ב 08:23.
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י צ'רלי ברוסטר ב- 15-10-2008, 16:17
אלי אשד ,הזהר...היורש בדרך!

איך היה אומר צ'יקו חברו של זאגור:"איי קרמבה"(הרבה לפני ברט סימפסון)

אני מברך אותך על מאמר מהנה ורציני.כששהיתי באיטליה לשלושה חדשים בשנת 88 ,גיליתי לתדהמתי(כמוך) שטקס וחבריו ממשיכים לדהור במערב .

העולם השתנה והוא הרבה פחות תמים..בתרגומים הישנים של ז'ול ורן היו כותבים דז'ונגל ולא ג'ונגל...

טוב אני חייב לסיים,פטריק קים וקרן איקס 3 מספרי האימה של דן שוקר קוראים לי להצטרף אליהם למשימה מסוכנת .

סר צ'רלס
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י שמעון ב- 16-10-2008, 00:31
דריו
יופי של מאמר
נהניתי מכל רגע לקרוא אותו.
אמנם אני לא חובב ז'אנר הקומיקס אבל בהחלט מעניין אותי לקרוא על כל מה שמסביב.

תבורך!!!
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י bamba ב- 16-10-2008, 01:58
דריו,

מאמר מרתק!
האהבה הגדולה שלך לקומיקס מורגשת בכל מילה ומילה!
לחיי המאמרים הבאים!
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י Lior1981 ב- 16-10-2008, 02:10
וואו סחתיין! קומיקס, איזו המצאה אדירה.
תגידו, מישהו זוכר שהייתה פעם חוברת קומיקס אמריקאית
על איזשהו איש חצוי פנים? אני זוכר את החוברת
הזאת בתור דבר טראומטי ביותר. לא ברור לי עד היום למה, אבל בתור ילד
הייתי פוחד מהאיש הזה עד דמעות. הייתה לו תמונה מפחידה
כזאת על שער החוברת.
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י יונתן76 ב- 16-10-2008, 22:41
כל הכבוד דריו נתת לי רעיון.
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י shukibarkan ב- 17-10-2008, 03:53
מאמר מעולה! כל הכבוד.

היו לי את כל חוברות הקומיקס של טרזן, תולדות המערב הפרוע וטקס, אבל כשעברתי דירה בימי נערותי - נאלצתי למכור אותם לחנות יד שנייה.

והנה, לפני 4 שנים קרה לי דבר מדהים:
עבדתי אז כאימפוזיציונר (כן, יש דבר כזה) ונשלחתי ע"י הבוס שלי לאימפוזיציונר אחר להביא לו חומר ופתאום! מה רואות עיניי על שולחן העימוד של אותו אימפוזיציונר?!
את כל חוברות ילדותי באיכות מ-ע-ו-ל-ה!

מסתבר שעקב ביקוש פתאומי נדרשו הוצאת מ. מזרחי להוציא מחדש את כל חוברות טקס וטרזן אך הפילם לפלטות של הדפוס - הלכו בדרך כל פילם. ולכן נאלצו ליצור כאלה חדשים.
הגב עם ציטוט למעלה
ע"י דריו 68 ב- 20-10-2008, 01:02
היי, תודה לכולכם על התודות.
נעדרתי מסביבת מחשב (ומהארץ) בעשרת הימים האחרונים ורק עתה אני חוזר הנה. שמח לקרוא את תגובותיכם.
ליאור 1981: הקומיקס היחיד שבא לי לראש בהקשר לזכרונך הוא אחד העטיפות של באטמן (באנגלית) מתחילת או אמצע שנות ה-80, ובו פניו של "דו-פרצוף" (TWO FACE), אחד מאויביו המושבעים של באטמן.
שוקי ברקן: לצערי (ולא רק) החזרתם של הכותרים הנ"ל ע"י מ.מזרחי בשנת 2005 הייתה קצרת מועד, ככל הנראה בשל ביקוש נמוך לסיפורים אלה כיום. את עודפי ההוצאה המחודשת הזו עדיין ניתן למצוא בארגזי המוזלים של סטימצקי וצומת ספרים.
הגב עם ציטוט למעלה
Comment

כלי עזר למשתמש
הצג מצבים

חוקי פרסום הודעות
אתה לא יכול לכתוב מאמרים חדשים
אתה לא יכול לכתוב תגובות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך

vB קוד הוא פועל
סמיילים הם פועל
[IMG] הקוד הוא פועל
קוד HTML הוא כבוי
עבור לפורום

נושאים דומים
מאמר כותב הודעה קטגוריה מס' תגובות התגובה האחרונה
לאן נעלמה ההודעה של highwave?? saritse פתוח 4 08-10-2005 16:47

כל הזמנים קבועים כ GMT +3. השעה כרגע היא 16:57.

מערכת פורומים מבוססת על: vBulletin גירסה 3.6.12
זכויות יוצרים ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
כל הזכויות שמורות © אפי לוי 1998-2013