ברוך בואך לאתר סדרות הטלוויזיה הקלאסיות.

בשלב זה אתה צופה בפורום כאורח עם גישה מוגבלת. עם הצטרפותך ללא תשלום לקהילה שלנו, תוכל לשלוח הודעות ותגובות, לקבל הודעות פרטיות ולבצע פעילויות נוספות. הרישום מהיר, קל וחופשי לחלוטין הצטרף לקהילה שלנו עוד היום!
אם אתה נתקל בבעיה כלשהיא בתהליך הרישום, תוכל ליצור קשר עם מנהל האתר באמצעות הקישור הבא צור קשר לתמיכה.

חזור   סדרות הטלוויזיה הקלאסיות > סקירות , כתבות וראיונות > כתבות > כותבים שונים
דף הבית אחסון תמונות חפש הודעות היום סמן פורומים כנקראו
חברים לוח שנה משחקי נוסטלגיה חידוני נוסטלגיה תגובות מקוונות תוויות

"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד"

לנושא זה 13 תגובות והוא נצפה 40998 פעמים
דרג את הנושא - "הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד".

Comment
 
כלי עזר למשתמש הצג מצבים
כרגע צופים בכתבה זו: 1 (0 חברים ו 1 אורחים)
 
"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד"
"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד"
פורסם על ידי cheese
09-02-2008
"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד"

The Flipside of Dominick Hide - הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד
הוצג בשנת 1980 , רשת B.B.C.
תודה מיוחדת ל winnetou על היעוץ הלשוני והליטושים הסופיים.

הקדמה:

משחר ההיסטוריה שאף האדם להגיע להישגים גדולים יותר, לפרוץ גבולות, לשבור מוסכמות ולהתעלות אל מעבר למגבלותיו. זהו כנראה הצורך האנושי הטבוע עמוק בתוכנו ואשר נועד, בראייה רחבה, להביא את האנושות למצב של שיפור ושכלול מתמיד. זהו גם צורך קיומי, צורך שבו טמונה המשכיותו של כל גזע בעולם.

דוגמא לא שגרתית לרצון האדם לפרוץ גבולות, היא הפנטזיה הנושנה של שבירת מגבלות הזמן. הידיעה שאנו חיים ומתפקדים בתוך הווה תמידי, מאתגרת רבים מאיתנו ואינה נותנת מנוח לאדם, אשר מאז ומתמיד חיפש דרכים להונות את המציאות.

מנקודת מבט רציונלית, זמן פירושו שינוי ממצב אחד למצב אחר תוך כדי רצף הגיוני של אירועים, אשר אינם נוגדים או סותרים זה את זה. כלומר- ישנה כאן חוקיות שהיא קבועה. אך האם ניתן לומר שכך הדבר לגבי כל המקרים? דמיינו מצב שבו שני אנשים חולקים חלל מסויים ומוגדר, מסעדה למשל. האם ניתן לומר כי שניהם חולקים גם את אותה מציאות? האם ניתן לומר בוודאות כי גם לגביהם עבר אותו פרק זמן? התשובה היא חיובית מן הסתם, אך אם נשאל אותם כיצד עובר להם הזמן, ייתכן וניתקל בתשובות סותרות: לקליינט במסעדה, למשל, הזמן "טס" בעוד שלמלצר המותש הזמן פשוט אינו זז. אפשר לומר אפוא שניתן לראות את הזמן כעניין תודעתי, כמשהו שהוא תחושתי וסובייקטיבי. הווה אומר שזמן הוא תחושה חוויתית, הנתפשת אצלנו כחלק מתכונותינו הביולוגיות להגיב לשינויים בין מצבים.

גם הקולנוע והטלוויזיה עסקו רבות בנושא הזמן: במקביל לתיאורים עלילתיים עם סדר מוגדר וידוע מראש של עבר הווה ועתיד, נתנו לא מעט יוצרים ואולפנים דרור לדמיונם בכל הקשור לשבירת מוסכמות הזמן. בין אם הייתה זו ההתקדמות המדע ששלהבה את הדמיון ובין אם היה זה פרי של מחשבה אמנותית עצמאית, הרי נדמה היה שדווקא סרטי המדע הבדיוני הצביעו לא פעם על כיווני חשיבה יצירתיים במיוחד. בהיותם שופעי דמיון שולבו בהם לא אחת מושגים מקוריים (כגון חלקיקי זמן, חורי תולעת, קוואנטום, כרונוטונים, כיפוף זמן וחומר אקזוטי) ולא יהיה מוגזם לטעון שחלקם אף אתגרו את עולם המדע.
נדמה שגם בסדרות וסרטי המדע הבדיוני של העבר הרחוק, שהיו בסיסיים באופן הצגת רעיון הזמן וגם באלו בני זמננו, עתירי האפקטים, ישנו כלל ברזל שאינו משתנה: כל התערבות ולו הקטנה ביותר של אדם, אשר הגיע ממעגל זמן אחד למעגלי זמן אחרים (עבר או עתיד), עלולה לגרום לשינוי דרסטי ואקוטי. שינוי כזה ישפיע מיידית על צירי הזמן ובכך עלולים העתיד וההווה, המוכר לנו, להפוך לשונים בתכלית ממה שהיו קודם לכן.
בדיוק בתימה זו עוסק סרט הטלוויזיה "הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד". בשילוב של רעיון מבריק, בימוי מהוקצע ומשחק דרמטי משובח, מתקיימים כל התנאים למתכון טלוויזיוני מוצלח מאין כמוהו.

רקע:
"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד" הוא עיבוד טלוויזיוני מ-1980 למחזה מדע בדיוני ידוע. עלילת המחזה עוסקת בחוקר דומיניק הייד החי ועובד בעיר לונדון של שנת 2130. במסגרת תפקידו עליו לבחון את מערכות התחבורה של הערים משנת 1980. זאת, במטרה לשחזר אירועים שפרטים אודותיהם אבדו עקב מאורע מו העבר (מאורע המכונה בפי בני דורו "שואת זמן"). מתוך רצון עז להכיר את סבו-רבו, שחי בשנות השמונים של המאה העשרים, מפר דומיניק את כללי עבודתו הנוקשים: הוא משתמש במכונת זמן ייחודית לצרכיו הפרטיים וזו מנחיתה אותו היישר בלונדון של 1980. בהשוואה לסביבתו השקטה והסטרילית בהווה, לונדון מודל '80 היא עיר מטונפת ומזוהמת בעיני דומיניק. ובכל זאת, היא שובה אותו בקסמה ומושכת אותו אליה כמגנט רב עוצמה כפי שיתברר להלן.
בתחילת הסיפור נראה דומיניק שב חזרה אל ביתו מיום עבודה שגרתי למדי בעבר הרחוק של עיר מגוריו, לונדון, לאחר מספר דקות מתקיימת שיחה אקראית בינו ובין קרובת משפחתו, הדודה מייוויס. אקראית? האמנם? אותה דודה מזכירה בשיחה זו את סוגיית סבו-רבו של דומיניק העונה גם הוא לאותו השם של גיבור הסיפור. השיחה מרתקת ומסקרנת את דומיניק ולא בכדי- היות ואופי עבודתו משיק, מן הסתם, למחקרים הנוגעים למסעות בזמן, נרקמת במוחו תוכנית נועזת. הוא מחליט לפגוש את סבו-רבו ויהי מה, חרף ההשלכות הכרוכות בכך.
עבודתו של דומיניק, הכרוכה במסעות בזמן, מנוהלת סביב פרוטוקולים נוקשים ביותר: תכליתם היא למנוע אירועים, אשר יביאו לשינוי דראסטי בהווה שיחדל להתקיים כפי שהתקיים עד עתה. בתחילה משתדל דומיניק להימנע מיצירת אירועים בעלי אופי מזיק, אך ככל שחולף הזמן ואל האירועים נוספת גם בחורה נאה מלונדון של העבר, הוא מפר ועובר על כל הכללים.

בשובו לביתו ממסעותיו בעבר מנסה דומיניק לא לתת את דעתו בכל אשר עבר עליו. הוא מנסה להתנהג בטבעיות, כאילו הרפתקאותיו אלה נעשו כחלק מעבודתו השגרתית. בינתיים, במציאות העכשווית, צופה משפחתו המורחבת של דומיניק בסרט נושן שמקורו במסרטת חובבים ישנה. בסרט, למרבה ההפתעה, נראה סבו-רבו של דומיניק כילד המשחק על שפת הים. ההקבלה הזו שבתסריט, יתברר בהמשך, אינה תמימה כלל ועיקר...

הסרט ממשיך לנוע אפוא בין נדודיו של דומיניק, מהעבר אל ההווה בו הוא חי. למרבה הפלא, ממשיך ההווה להתקיים במתכונתו הרגילה ללא כל שינוי ממשי, פרט לעובדה חשובה אחת: דומיניק מתוודה ומספר לאשתו אווה על האישה הנוספת בחייו, ג'יין שמה, שאותה פגש במסעותיו אל לונדון של העבר. חשדה של אווה מתאמת, קנאתה לא מאחרת לבוא ונראה כי מוסד הנישואין של השניים אינו בטוח עוד כבעבר. דומיניק מבין עתה כי השינויים הגדולים בחייו בהווה יתחוללו דווקא בשל התערבותו בשגרת חייו העתידית שהופרה, מכיוון שנכנס ועירב עצמו בעבר.


קשה להאשים את דומיניק, אופיו ודרך חייו במקום בו הוא נולד וחי מביאים אותו להתנהג כפי שהוא עושה במעגל הזמן של העבר, יתרה מכך, הרומן החפוז שהוא מנהל בשלהי תקופה זו גובה ממנו מחיר, עד מהרה מתחוור לו כי ג'יין אהובתו הרה ובכוונתה לללדת. בשלב זה מגלה לה דומיניק את דבר היותו נוסע מן העתיד, עובדה שאינה קלה לעיכול עבורה.
נראה כי בשלב זה מוצו תגליותיו והרפתקאותיו של דומיניק עד תום. אולם נכונה לו עוד הפתעה מכרעת, בדמותו של טוויסט מבריק בעלילה כולה: בשובו להווה מגלה דומיניק כי למעשה היה "שפן נסיונות" של מעסיקיו, אשר ידעו על מעלליו (עתה הוא מבין גם שמשפחתו המורחבת הייתה מעורבת בעניין). למעשה, שימש הוא ככלי בניסוי מבוקר, אשר נעשה תחת פיקוחו האישי של ראש מחלקת הסוציו-היסטוריונים בה עבד דומיניק. אם כן, דומיניק, ללא ידיעתו, שיתף פעולה בפרוייקט בצורה המוצלחת ביותר למן ההתחלה ועד לסופו המפתיע בתוצאותיו, לשביעות רצונם של כל הנוגעים בדבר.

בסופו של דבר חוזרת שגרת החיים לתקנה- דומיניק נוטש את "עברו" לטובת אווה, אשתו הנוכחית, שסולחת לו. במקביל נראית ג'יין, באותה נקודת זמן בעבר, צופה בבנה הקטן ומצלמת אותו במסרטת חובבים על שפת הים.

יוצרים ומשתתפים:
לסיפור המתואר לעיל אחראי סופר בשם אלן גיבסון. בשלהי שנת 1953, ביקר גיבסון הצעיר בבית דודו אשר בטורונטו לרגל מסיבת פרידה. באותו אירוע שוחחו ביניהם מספר אנשים על כתבה בנושא "עצמים בלתי מזוהים", שפורסמה באחד העיתונים. בעודם מנסים להסביר את התופעה ולאו דווקא בתיאור המניח את הדעת, שמע לפתע גיבסון את עצמו אומר לנוכחים כי התשובה לכך פשוט ברורה מאליה: היות ולכל אורך ההיסטוריה היו עדויות לצלחות מעופפות, נראה כי מדובר בכלי טייס עתידיים שנבנו בידי אדם. באמצעות מכונות זמן מהעתיד, טען הוא, פתר האדם את הבעיה של מסע בזמן. אמנם גיבסון היה מבודח במקצת כשאמר זאת, אך ככל שהרחיב התקבלה (להפתעתו) דעתו בהתעניינות מרובה.
הרעיון האבסורדי אך עם זאת ההגיוני בקונספט שלו, לגבי ממשלה עתידנית בה קיימת מחלקה של סוציו-היסטוריונים המצוידים בצי שלם של מכונות זמן אוויריות, החל לצמוח אפוא למימדים של סיפור. עם זאת, יעברו עוד כעשרים שנה עד שייעשה משהו בנידון מצידו של גיבסון.
בבגרותו הקים אלן משפחה והפך לבמאי טלוויזיה עצמאי. כאדם עסוק הוא התקשה להתמסר לרצונו העז לכתוב מחזות. עם זאת, הסיפור אודות כלי התעופה העתידיים לא מש ממוחו הקודח: הוא כתב מספר עמודים מהסיפור והחליט לקרוא לו "הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד". אותה "קפיצה גדולה" (כפי שהיא מתורגמת מלועזית –"פליפסייד"), הייתה מונח הבא להגדיר את התקופה לפני שנפרץ מחסום הזמן.
עם הסקיצה ועם הכותרת שבחר לו, שלח גיבסון את הרעיון למחלקת הרכש של הטלוויזיה. במשך ארבע שנים נח לו התסריט על מדף נידח כאבן שאין לה הופכין - בזמן זה יצר אלן קשר ישיר עם אדם בשם קית', שהיה ראש מחלקת המחזות החדש של ה-בי.בי.סי . לתדהמתו של גיבסון, אך גם לשביעות רצונו, הפתיע אותו קית' בהודיעו שברצונו להעלות סדרה על פי התסריט המדובר בהקדם האפשרי.
עד מהרה התחלפה תחושת האושר של גיבסון בתחושה של חרדה: למרות שהסיפור היה צרוב במוחו, הרי שקווי העלילה והדמויות תוארו עד כה בקווים כלליים. אפילו דומיניק היה בגדר דמות מעורפלת, חפה מפרטים מקוריים. כאן נכנס לתמונה ג'רמי פאול, שגיבסון ביים שני מחזות שלו בעבר. גיבסון אהב מאוד את סגנון כתיבתו ההומוריסטי של ג'רמי, ששולבה בו נאיביות מעודנת. לאחר מספר פגישות ביניהם, שכנעו גיבסון כי הסיפור של דומיניק הוא לא רק סיפור מדע בדיוני טהור, אלא גם ומעל הכל סיפור אהבה.
אלן גיבסון נפטר ב-5 ליולי 1987 בגיל 49. המחזה שופע ההומור והאופטימיות של דומיניק והפתיח המסמל לידה מחדש ונעורי נצח הם מצבת זיכרון מהסוג הנכבד ביותר עבורו.
* * *
לאור הצלחתו של"הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד"והביקוש הרב מצד הצופים נעשה סרט המשך ב-1982 בשם (הלא מפתיע) "קפיצה נוספת לדומיניק". סרט ההמשך זכה אף הוא להצלחה גדולה מאוד, יש לציין.
שני הסרטים הוצגו בישראל בסביבות שנת 1983 במסגרת שידורי הלילה של הערוץ הראשון.

שחקנים:
דומיניק היידפיטר פירת'
ג'יין קרוליין לנגרייש
אווה – פיפה גוארד
קיילב ליין – פטריק מאגי
אלאריך – טרוור ריי
מייוויס – סילביה קולרידג'

תמליל הפתיח של הסרט :
Are there somewhere islands, over the horizon
hidden by the morning mist,forever out of reach?
are there somewhere islands, where the cocoa ripens
wild canaries in the palms, a footprint on the beach?
are there somewhere mountains,talked about in whispers
himalayas mountain men, have never dared to climb?
are there somewhere mountains ,where the tiger dances
hillsides sweet with temple bells, as half as old as time?
You'd better believe it, babe X2
'cause in this madman's universe, well, at least the dreams are cheap
you'd better believe it, babe X2
'cause if you don't, it makes things worse
and who wants a dreamless sleep? who wants a dreamless sleep?

מידע על השחקנים:

פיטר פירת'- נולד בעיר ברדפורד שבמחוז יורקשייר, אנגליה, ב-27 לאוקטובר, 1953. בגיל 16 עזב את לימודיו והחל לככב בסדרות טלוויזיה. ב- 1969 הופיע פירת' כארצ'י וויקס בסדרה "נערי פלאקסטון". הופעת הבכורה הקולנועית שלו היתה בגיל 18 בסרטו של פרנקו זפירלי: "האח שמש והאחות ירח".
בשנת 1977 הוא נבחר לככב ברשימת "שנים עשר השחקנים החדשים והמבטיחים לשנת 1977" בזכות משחקו בעיבוד לספרו של,ג'ון וויליס, "סקרין פליי".
פירת' הספיק לככב בעוד כמה סרטים וסדרות נוספים שבהם מילא תפקידים וגילם דמויות מגוונות לרוב שקצרה היריעה מלהזכירם, עד לשנים האחרונות של שנות האלפיים. הוא בעל רזומה מרשים האוגד בחובו מועמדויות וזכיות רבות בפרסים לצד קריירת המשחק ארוכת השנים שלו.
לפיטר אחות אחת והוא אב לארבעה ילדים.
קישורים:
קרוליין לנגרייש- נולדה באנגליה ב-10 לינואר,1958. רפרטואר המשחק שלה כולל הופעות בתיאטראות ידועים באנגליה ותפקידים מועטים יחסית בסרטי קולנוע וטלוויזיה. לנגרייש נודעת לקהל הרחב בעיקר בזכות התפקיד שגילמה ב"קפיצה הגדולה של דומיניק הייד" כג'יין, בת זוגו של דומיניק משנות ה-80.
קרוליין גרושה ואם לשתי בנות.
קישורים:
פיפה גוארד- נולדה בסקוטלנד ב-13 לאוקטובר, 1952. גוארד היא נצר למשפחה עם שורשים תיאטרליים. בצעירותה עברה עם משפחתה לקנדה ובהמשך חזרה לבריטניה על מנת לפתח את כישוריה כשחקנית באקדמיה המלכותית לאמנות. במסגרת הקריירה שלה היא יועדה למשחק תיאטרון קלאסי, אך לקהל הרחב היא מוכרת יותר כשחקנית טלוויזיה מוערכת. בדומה לפיטר פירת' זכתה גם גוארד לשבחים ובפרסים רבים במהלך הקריירה שלה, הנמשכת עד היום.
קישורים:
פורסם ע"י
סמל המשתמש של cheese
ותיק/ה
תאריך הצטרפות: Jun 2005
מקום מגורים: רחובות
מס' הודעות: 935

עוד באותו נושא
קרא עוד...
"המפקח עם מעיל הגשם המרופט"

פורסם לראשונה באתר בתאריך 7-2-2002
קרא עוד...
לאן נעלם מר קוק ? - "דלת הקסמים"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 3-4-2004
קרא עוד...
"הכל אפשרי"

פורסם באתר לראשונה בתאריך 10-11-2001

כלי עזר למשתמש
  #1  
ע"י אפי לוי ב- 09-02-2008, 08:58
וואו... , תודה רבה רבה על המאמר המעניין והעבודה הרבה שהשקעת לטובת הגולשים באתר.
הגב עם ציטוט למעלה
  #2  
ע"י Brando ב- 09-02-2008, 09:46
תודה רבה צ'יז !
כתבה יסודית, מעניינת, נרחבת ומעמיקה.
תודה גם לאינדיאני על היעוץ והליטוש !
כל הכבוד לשניכם !
לחיי עוד כתבות שכאלה
הגב עם ציטוט למעלה
  #3  
ע"י winnetou ב- 09-02-2008, 12:34
צ'יז, ברכות חמות על כתבת הבכורה המעניינת והמושקעת. זוהי, ללא ספק, תרומה נכבדת וחשובה למאגר הכתבות של האתר. האהבה שלך לסרט ניכרת, חייבים לומר, בכל משפט ומשפט העולה מכתבתך.

יישר כוח, אח! ובתקווה לקרוא מאמרים נוספים בעתיד מפרי עטך/מיקלדתך.
הגב עם ציטוט למעלה
  #4  
ע"י bamba ב- 09-02-2008, 14:48
זוהר,

תודה רבה!
כל הכבוד!


כתבה יסודית, מרתקת ומושקעת שנקראה בנשימה אחת!
ממש הנאה צרופה!
וכמו שאמרו לפניי, תרומה נכבדת וחשובה לאתר ולחבריו.
היה שווה לחכות!


תודה לאינדיאני, אין כמו עבודת צוות ליצירת כתבה מנצחת!

לחיי הכתבות הבאות
הגב עם ציטוט למעלה
  #5  
ע"י HotDog ב- 09-02-2008, 19:35
Thumbs up

וואו!!!
ממש מעלף, לא ראיתי את הסרט, אבל אני אחפש לראות אותו אחרי החשק מקריאת המאמר.


ד"א, הספר האחרון שסיימתי לקרוא, "אשתו של הנוסע בזמן", ספר "בנות" אולי, אבל עלילה עם עקרונות דומים למה שתיארת.
בכל אופן, הספר מומלץ מאד, ויש שמועה שהוא עובר עיבוד לסרט.

צ'יז, מחכה לעוד כתבים ממגירותיך.
הגב עם ציטוט למעלה
  #6  
ע"י איל 72 ב- 09-02-2008, 22:23
תודה זוהר!
כתבה מרתקת שחידשה לי הרבה פרטים על הרקע שמאחורי הסרט(ים).
הגב עם ציטוט למעלה
  #7  
ע"י מגי כהן ב- 10-02-2008, 13:56
פשששששששששש מדהים ביותר
כל הכבוד זוהר אהבתי לקרוא ויש לזה טעם של עוד יאמייייייייי
הגב עם ציטוט למעלה
  #8  
ע"י צ'רלי ברוסטר ב- 11-02-2008, 18:09
זוהר כל הכבוד-מחכים ,מרתק וקולח.
כן ירבו!
הגב עם ציטוט למעלה
  #9  
ע"י מגי כהן ב- 11-02-2008, 19:46
לא לשכוח את האינדיאני המדהים שלנו וינטו!!!
אז כל הכבוד לך על שעזרת ועשיתם עבודת צוות מאוד מוצלחת
הגב עם ציטוט למעלה
  #10  
ע"י yl20 ב- 13-02-2008, 00:54
תודה תודה תודה תודה תודה תודה !!!!
אתם לא מפסיקים להדהים ולרגש אותי
אני זוכרת ששני חלקי הסדרה שודרו בנפרד בערבי חג, משום שלא הזדקקתי לאישור של הורי להשאר עד מאוחר ולצפות בסדרה היא שבתה אותי והקסימה אותי ולכן לא פלא שהסדרה הזו זכורה דיי vividly
שוב תודה אתם גדולים!
הגב עם ציטוט למעלה
  #11  
ע"י liatl13 ב- 13-02-2008, 01:22
בס"ד
ברכות לצי'ז על הכתבה המהממת,
ליאת.
הגב עם ציטוט למעלה
  #12  
ע"י zipididudaa ב- 14-02-2008, 19:56
כל הכבוד ציז, כתיבה מעולה והשקעת המון, רואים את זה!
כיף לקרוא
הגב עם ציטוט למעלה
  #13  
ע"י cheese ב- 18-02-2008, 14:47
עקב בעיית הרשאה לא הזדמן לי להודות לכם עד עכשיו.
אני רוצה להודות לכל המברכים- תגובותיכם החמות מעודדות אותי להמשיך ביצירה. אני שמח מאד שנהניתם, הנאתכם היא הנאתי. ולסיום, הרשו לי להודות לווינטו על שיתוף הפעולה והעזרה. תודה ולחיי הכתבות שבדרך.
הגב עם ציטוט למעלה
Commentכלי עזר למשתמש
הצג מצבים

חוקי פרסום הודעות
אתה לא יכול לכתוב מאמרים חדשים
אתה לא יכול לכתוב תגובות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך

vB קוד הוא פועל
סמיילים הם פועל
[IMG] הקוד הוא פועל
קוד HTML הוא כבוי
עבור לפורום

נושאים דומים
מאמר כותב הודעה קטגוריה מס' תגובות התגובה האחרונה
המסעדה הגדולה של אלי שגיא אלי אשד אלי אשד 13 12-05-2017 23:22
הקפיצה הגדולה של דומיניק הייד cheese הטלוויזיה החינוכית (לימוד , ילדים , ונוער ) 11 21-08-2007 18:43


כל הזמנים קבועים כ GMT +3. השעה כרגע היא 11:01.


מערכת פורומים מבוססת על: vBulletin גירסה 3.6.12
זכויות יוצרים ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
כל הזכויות שמורות © אפי לוי 1998-2013