PDA

צפה בגירסה המלאה : המחרוזת ועוד סיפורים קצרים

אבטיחבשקל
13-01-2007, 14:49
מישהו זוכר שמידי פעם, בתחילת ה-80, נתנו בחינוכית כל מיני סיפורים קצרים זרים שהיו נלמדים גם בביה"ס?
אני זוכר למשל סיפורים, כמו אלו של או'הנרי, ובעיקר את 'המחרוזת' של גי.דה. מופסאן (ההיא שלוותה מחרוזת מחברתה, לנשף, איבדה אותה, קנתה לה חדשה בהלוואה קצוצה כדי להחזיר לחברתה למחרת, ואח"כ כל החיים שלה עבדה לפרוע את ההלוואה, ובסוף אחרי שנים פגשה את חברתה במקרה רק כדי לשמוע שהמחרוזת לא היתה מקורית). אני זוכרת שהמחרוזת שודרה באופן מחזורי ביותר, אולי רק כדי ליתן לנו תקווה שאולי מתי שהוא ישנו את הסוף.

שמעון
13-01-2007, 15:07
היי אבטיח בשקל
גם אני מאוד אהבתי את סיפור המחרוזת
הסיפור הזה הוקרן במסגרת ספרות על יסודי אאל"ט.

אבטיחבשקל
13-01-2007, 15:19
אתה לא טועה אדישימעון.
ספרות ז-'ט' כמדומני.

בהתחשב בהרבה סדרות אחרות מטילדה היתה גיבורה מאד טרגית (כמו שהיתה המורה שלנו אומרת...)

איל 72
13-01-2007, 22:25
מלבד המחרוזת שידרו לעיתים את הסיפור של או הנרי (כמדומני) על האישה שמוכרת את שיערה כדי לקנות לבעלה רצועה לשעון, ובעלה במקביל מוכר את שעונו כדי לקנות לה סיכת יהלומים לשיער.

winnetou
14-01-2007, 10:59
מלבד המחרוזת שידרו לעיתים את הסיפור של או הנרי (כמדומני) על האישה שמוכרת את שיערה כדי לקנות לבעלה רצועה לשעון, ובעלה במקביל מוכר את שעונו כדי לקנות לה סיכת יהלומים לשיער.

זה היה סיפור שהוסרט בדרך מאוד יפה- אני זוכר בעיקר שתי סצינות נוגעות מאוד: הרגע שלפני התספורת,בו עומדת האישה שותקת מול המראה והסצינה האחרונה,בה ניצבים בני הזוג מופתעים לחלוטין זה מול זו. "סיפרת את שיערך",ממלמל הבעל העצוב וההמום שאהב כ"כ את שיערה האדמוני הגולש. האישה מנחמת אותו,חיבוק,מוסיקה שקטה ברקע,סוף.

ככה כן בונים חומה.

winnetou
14-01-2007, 11:42
סיפור קצר נוסף באותה סדרה איכותית (אני זוכר אפילו שלמדתי אותו בחטיבת הביניים) עסק בנער מופנם שאביו,איכר מחוספס וקשה יום,מעדיף שבנו יעבוד עימו מאשר ילמד בבית הספר. הנער חפץ ללמוד,אך מכבד בהכנעה את רצון אביו ובשל כך מחסיר שיעורים רבים. מחנך הכיתה,איש מלומד ועדין,אינו שבע נחת מהמצב הנ"ל,אך אינו מצליח להשפיע על הנער. באחד הימים נענש הנער על לא עוול בכפו,ונאלץ לנקות את כיתות בית הספר לאחר שעות הלימודים. האב הכועס מחליט להגיע לבית הספר,ולברר מדוע לא נשלח בנו בזמן לביתו,כך שיוכל לסייע בעבודות האדמה.

הסצינות בבית הספר בין האב למחנך,כשבתווך הנער המצותת לשיחה,משוחקות באופן מרשים מאוד: האב,מאיים מתמיד,גוער במחנך וקרוב להכותו,אך זה האחרון מצליח בהדרגה לרככו ואף לסקרנו. הוא מגלה בפני האיכר הבור (אך טוב הלב) את נפלאות הידע מבין המבחנות השונות ובהדרגה משכנעו כי מוטב לו שבנו ילמד. בסצינה האחרונה הולכים האב ובנו לביתם: האב הלאקוני מקדימה והבן המחריש במרחק קצר מאחור. בשלב מסויים,האב פותח פיו ונותן לבנו להבין כי מעתה יוכל ללמוד באופן סדיר. הבן מחייך ורץ לכיוונו של האב,על מנת ללכת לצידו ולא מאחוריו. בנקודה זו מוקפאת התמונה ונשמעת מוסיקת הסיום. סצינה פשוטה,יפה וחכמה בסרט קצר,עמוק ורגיש.

יונתן76
14-01-2007, 12:10
היה גם עוד סיפור של או הנרי בשם השוטר וההימנון על נווד שמנסה למצוא מקום חם לישון בו בחורף, ומנסה להיעצר כדי להיכנס לבית כלא כי הוא שמע שזה המקום הכי חם. אבל בסוף בדיוק שהוא מתחרט ועומד מול הכנסייה ואומר לאמא שלו בגן עדן שהוא יחזור למוטב. בא שוטר ועוצר אותו כי השוטר חשב שהוא בא לשדוד מהכנסייה.

nadav75
14-01-2007, 12:53
ארז, בדיוק דיברתי עם קרדינל על הסיפור הזה. ד"א, בזמן שהאב מגיע לביה"ס, המורה מבקש ממנו לגרד (באמצעות אולר) את הפלאק שבשיניו, ומראה לו מתחת למיקרוסקופ כי גדלים שם יצורים. זה מאוד מרשים את האב.

יונתן, גם אני זוכר את הסרטון הזה של או הנרי. באחד המקרים הנווד נכנס למסעדת פאר ואוכל ארוחה כיד המלך. כשנדרש לשלם הוא מודיע למלצר שאין לו ושמצידו אפשר לקרוא למשטרה (זה לא קורה).

winnetou
14-01-2007, 14:31
אני מקליד עכשיו ומחייך חיוך רחב כשאני נזכר בסיפור המשעשע אודות הנווד שיונתן הזכיר פה. הסצינה האחרונה,בה מסיים הנווד את מונולוג ההכאה על חטא שלו רק כדי להיעצר על ידי שוטר,היא פשוט גדולה.

השרשור הזה עורר בי חשק עז לצפות שוב בסדרת הסרטים הזאת. נראה לי ששווה לברר את שמותיהם,על מנת שאולי נוכל לרכשם. כבר הוכח שניתן לעשות זאת בהצלחה (ע"ע המבצע הנועז של יונתן והוט בנוגע ל"הגברת עם הסלים").

HotDog
14-01-2007, 15:51
סיפור קצר נוסף באותה סדרה איכותית (אני זוכר אפילו שלמדתי אותו בחטיבת הביניים) עסק בנער מופנם שאביו,איכר מחוספס וקשה יום,מעדיף שבנו יעבוד עימו מאשר ילמד בבית הספר. הנער חפץ ללמוד,אך מכבד בהכנעה את רצון אביו ובשל כך מחסיר שיעורים רבים. מחנך הכיתה,איש מלומד ועדין,אינו שבע נחת מהמצב הנ"ל,אך אינו מצליח להשפיע על הנער. באחד הימים נענש הנער על לא עוול בכפו,ונאלץ לנקות את כיתות בית הספר לאחר שעות הלימודים. האב הכועס מחליט להגיע לבית הספר,ולברר מדוע לא נשלח בנו בזמן לביתו,כך שיוכל לסייע בעבודות האדמה.

הסצינות בבית הספר בין האב למחנך,כשבתווך הנער המצותת לשיחה,משוחקות באופן מרשים מאוד: האב,מאיים מתמיד,גוער במחנך וקרוב להכותו,אך זה האחרון מצליח בהדרגה לרככו ואף לסקרנו. הוא מגלה בפני האיכר הבור (אך טוב הלב) את נפלאות הידע מבין המבחנות השונות ובהדרגה משכנעו כי מוטב לו שבנו ילמד. בסצינה האחרונה הולכים האב ובנו לביתם: האב הלאקוני מקדימה והבן המחריש במרחק קצר מאחור. בשלב מסויים,האב פותח פיו ונותן לבנו להבין כי מעתה יוכל ללמוד באופן סדיר. הבן מחייך ורץ לכיוונו של האב,על מנת ללכת לצידו ולא מאחוריו. בנקודה זו מוקפאת התמונה ונשמעת מוסיקת הסיום. סצינה פשוטה,יפה וחכמה בסרט קצר,עמוק ורגיש.
למה לא שאלת קודם?
עץ הדובדן השבור : Split Cherry Tree (http://www.imdb.com/title/tt0084713/)
תקציר הסרט (http://www.123helpme.com/preview.asp?id=86874)

לי גם חרוטה הסצינה של האולר, וגם הסצינה שבה האב עוזר לבנו לנקות את הבית ספר, כחלק מהעונש שהוא קיבל על שבירת עץ הדובדן.
קלאסיקה במיטבה.

HotDog
14-01-2007, 15:58
הסיפור נקרא, המתנה : The Gift of the Magi (http://www.imdb.com/title/tt0187862/) .
עוד על הסיפור. (http://www.amlit.com/twentyss/chap24.html)

winnetou
14-01-2007, 17:14
כל הכבוד הוט! "עץ הדובדבן השבור"- איך יכולתי לשכוח? עכשיו,כשראיתי את הקישור ב- Imdb הבנתי למה הסרט מצא חן כ"כ בעיניי. ביים אותו הרוסי אנדריי קונצ'לובסקי,אחיו של הבמאי הגדול ניקיטה מיכאלקוב ("עיניים שחורות"). קונצ'לובסקי החל את הקריירה שלו במולדתו והגיע לשיאו האמנותי עם הסרט המעולה "סיביריאדה" מ-1979 (הוקרן בזמנו בימי ערוץ 2 הנסיוני.חבל שהוא לא "נסיוני" עד היום). בתחילת שנות השמונים החל לביים במערב וקצר שבחים על סרטים כ"מאהביה של מריה" (עם נסטסיה קינסקי) ו"רכבת אל החופש" העוצמתי (עם ג'ון ווייט ואריק רוברטס). בהמשך עבר אל חיק המיינסטרים,לאכזבת חובבי הקולנוע,וביים סרטים שיגרתיים כמו "טנגו וקאש".

מסתבר שאת "ניסוי הכלים" שלו במערב ערך קונצ'לובסקי,בין היתר,בסרטים קצרים כמו "עץ הדובדבן השבור" מ-1982. אין פלא,אם כן,שהסרט ניחן באיכויות שלא מביישות את המקור הספרותי.

שירונית
14-01-2007, 19:38
היה גם את העלה האחרון
the last leaf
על מישהי שגוססת בחורף בסערות
וחושבת שכשהעלה האחרון ינשור
היא תמות רח"ל,
ועובר עוד יום ועוד יום והוא לא נושר
ובסוף מסתבר שחברתה הטובה עשתה אותו
בעצמה ולכן הוא לא נשר, משהו כזה.

Brando
14-01-2007, 20:40
כל הכבוד הוט! "עץ הדובדבן השבור"- איך יכולתי לשכוח? עכשיו,כשראיתי את הקישור ב- Imdb הבנתי למה הסרט מצא חן כ"כ בעיניי. ביים אותו הרוסי אנדריי קונצ'לובסקי,אחיו של הבמאי הגדול ניקיטה מיכאלקוב ("עיניים שחורות"). קונצ'לובסקי החל את הקריירה שלו במולדתו והגיע לשיאו האמנותי עם הסרט המעולה "סיביריאדה" מ-1979 (הוקרן בזמנו בימי ערוץ 2 הנסיוני.חבל שהוא לא "נסיוני" עד היום). בתחילת שנות השמונים החל לביים במערב וקצר שבחים על סרטים כ"מאהביה של מריה" (עם נסטסיה קינסקי) ו"רכבת אל החופש" העוצמתי (עם ג'ון ווייט ואריק רוברטס).

את הסרט המצוין "רכבת אל החופש" הפיקו יורם גלובוס ומנחם גולן

wolyossi
15-01-2007, 00:03
אני זוכר הסיפור על המחרוזת. נחמד להיזכר בפרטים. זוכר אני גם שלמדנו צ'כוב ביסודי (אצלינו לא היה חטיבת ביניים) ויש שם הקטע שהילדה רוצחת התינוק כי הוא בכה. הרמתי את ידי לאמר שזה מעשה ניפשע (לא בדיוק במילים אלו. בכל זאת בגיל 11/10 לא התבטתי כך),אבל כמה וכמה תלמידים שהיו לפניי הצדיקו הילדה וככה לאט לאט החזרתי היד למטה. "התינוק בכה ועשה רעש ולכן הילדה צודקת"-אמרה המורה. כיום במבט לאחור הייתי משמיע קול זעקה,אבל אז לא היה לי האומץ להיות יוצא דופן.חבל,אבל כך היה.

אחרי מורה שכזאת מתפלאים על אלימות שיש.

winnetou
15-01-2007, 00:13
את הסרט המצוין "רכבת אל החופש" הפיקו יורם גלובוס ומנחם גולן

נכון. זה פחות או יותר,הדבר המוצלח היחיד שהם הנפיקו בארה"ב.

HotDog
15-01-2007, 03:42
אני זוכר הסיפור על המחרוזת. נחמד להיזכר בפרטים. זוכר אני גם שלמדנו צ'כוב ביסודי (אצלינו לא היה חטיבת ביניים) ויש שם הקטע שהילדה רוצחת התינוק כי הוא בכה. הרמתי את ידי לאמר שזה מעשה ניפשע (לא בדיוק במילים אלו. בכל זאת בגיל 11/10 לא התבטתי כך),אבל כמה וכמה תלמידים שהיו לפניי הצדיקו הילדה וככה לאט לאט החזרתי היד למטה. "התינוק בכה ועשה רעש ולכן הילדה צודקת"-אמרה המורה. כיום במבט לאחור הייתי משמיע קול זעקה,אבל אז לא היה לי האומץ להיות יוצא דופן.חבל,אבל כך היה.

אחרי מורה שכזאת מתפלאים על אלימות שיש.
אני לא בטוח שזה צ'כוב, אלא סופר אחר, אולי יהודי, ש"י עגנון או מישהו דומה.
מדובר על נערה (יהודיה) שעובדת כמשרתת, שפחה ממש, אצל משפחה, ומרב עבודות הבית והטיפול בתינוקת שבוכה בלי הפסקה היא רק רוצה לישון.
לכן היא הורגת (או רוצה להרוג) את התינוקת, לאחר כמה ימים של חוסר שינה וטירוף כללי.

לגבי המורה והילדים בכתה, זוהי שיטת לימוד, שבה באמצעות יצירת הויכוח והדיון על הקונפליקט, נכנס החומר יותר טוב לראש.
עובדה שאתה זוכר את עלילת הסיפור הנידח הזה 15 שנה אחרי, וגם אני 20 שנה אחרי עדיין זוכר את זה.

wolyossi
15-01-2007, 08:40
תודה על התיקון.

nadav75
15-01-2007, 17:58
הסיפור נקרא, המתנה : The Gift of the Magi (http://www.imdb.com/title/tt0187862/) .
עוד על הסיפור. (http://www.amlit.com/twentyss/chap24.html)

הסיפור נקרא מתנת חכמי קדם (בעברית)

איל 72
15-01-2007, 21:35
אני לא בטוח שזה צ'כוב, אלא סופר אחר, אולי יהודי, ש"י עגנון או מישהו דומה.
מדובר על נערה (יהודיה) שעובדת כמשרתת, שפחה ממש, אצל משפחה, ומרב עבודות הבית והטיפול בתינוקת שבוכה בלי הפסקה היא רק רוצה לישון.
לכן היא הורגת (או רוצה להרוג) את התינוקת, לאחר כמה ימים של חוסר שינה וטירוף כללי.

אני חושב שזה כן סיפור של צ'כוב, שנקרא "לישון". לנערה קראו וורקה. למדנו אותו בכיתה ט'. גם שאר הסיפורים של צ'כוב שלמדנו מזעזעים: "מועקה" (על יונה טילבור, העגלון הבודד), ו-"כינורו של רוטשילד", אבל נראה שדי שיקפו את המציאות ברוסיה הצארית בסוף המאה ה-19.

HotDog
16-01-2007, 02:41
אני חושב שזה כן סיפור של צ'כוב, שנקרא "לישון". לנערה קראו וורקה. למדנו אותו בכיתה ט'. גם שאר הסיפורים של צ'כוב שלמדנו מזעזעים: "מועקה" (על יונה טילבור, העגלון הבודד), ו-"כינורו של רוטשילד", אבל נראה שדי שיקפו את המציאות ברוסיה הצארית בסוף המאה ה-19.
צודק, אכן צ'כוב (http://www.ibiblio.org/eldritch/ac/sleepy.htm).

drhalfbaked
16-02-2007, 03:00
מישהו זוכר שמידי פעם, בתחילת ה-80, נתנו בחינוכית כל מיני סיפורים קצרים זרים שהיו נלמדים גם בביה"ס?
אני זוכר למשל סיפורים, כמו אלו של או'הנרי, ובעיקר את 'המחרוזת' של גי.דה. מופסאן (ההיא שלוותה מחרוזת מחברתה, לנשף, איבדה אותה, קנתה לה חדשה בהלוואה קצוצה כדי להחזיר לחברתה למחרת, ואח"כ כל החיים שלה עבדה לפרוע את ההלוואה, ובסוף אחרי שנים פגשה את חברתה במקרה רק כדי לשמוע שהמחרוזת לא היתה מקורית). אני זוכרת שהמחרוזת שודרה באופן מחזורי ביותר, אולי רק כדי ליתן לנו תקווה שאולי מתי שהוא ישנו את הסוף.

אכן זכרון משותף ראוי
:mushy:

winnetou
16-02-2007, 10:13
"כינורו של רוטשילד" של צ'כוב היה ונשאר לגביי אחד הסיפורים היפים והנוגעים ביותר שלמדתי בתיכון. לעולם לא אשכח את הפתיחה של הסיפור,בו מתואר באופן חסכוני ויבש ביתו של הגיבור הרוסי (איני זוכר מה היה שמו): כדי להמחיש את אופיו המנוכר וקהות חושיו לחיים ולסביבתו,מוזכרת אשתו מארפה ביובש,משל הייתה עוד חפץ בבית. הדבר כתוב בערך כך: " בבית לא היו דברים רבים- שולחן עץ,מיטה,מארפה,שרפרף...".

ההתעוררות (המאוחרת) של הגיבור מתרחשת בהדרגה,הודות לאותו יהודי כחוש בשם רוטשילד. אם תחילה הוא מתייחס אליו בשלילה וברוגז,הרי שבהמשך הוא נשבה בקסם הצלילים שמפיק היהודי מכינורו. או אז מבין אותו רוסי גברתן ומזדקן איך פוספסו חייו- הוא יושב על שפת אגם ונזכר בימים נשכחים,בהם היו הוא ואשתו (שמתה בינתיים) נאהבים ומלאי שמחת חיים. כינורו של רוטשילד איפוא,הוא האמצעי הישיר לתהליך ההזדככות של הגיבור.

איזה קתרזיס נפלא.

shay36
03-12-2007, 09:46
עוד סרט קצר על בחור מקובל שלוקח בחורה לא מקובלת עם גשר על השיניים

נוסעים ברכב ונתקעים בשלג עד שמחולצים והבחור מאושפז והסיפור נגמר

בכך שהבחורה מגיעה לבקרו ללא גשר בשיניים מאופרת וסיום אופטימי.

HotDog
03-12-2007, 11:42
עוד סרט קצר על בחור מקובל שלוקח בחורה לא מקובלת עם גשר על השיניים

נוסעים ברכב ונתקעים בשלג עד שמחולצים והבחור מאושפז והסיפור נגמר

בכך שהבחורה מגיעה לבקרו ללא גשר בשיניים מאופרת וסיום אופטימי.

אתה מערבב שימחה בשימחה, הסרט על התקועים בשלג, שייך לסדרה אחרת ללימוד אנגלית ששודרה
הסרט נקרא "SNOWBOUND (http://www.televizia.net/vb/local_links.php?catid=5&linkid=241)" , תמצא אותו ועוד כמה פנינים תחת ממתקים נוסטלגיים בקטעי הוידאו של ברנדו. (http://www.televizia.net/vb/local_links.php?catid=5)

zmanish
22-10-2008, 20:19
אני מחפש שם באנגלית של סרט ישן.
אני יודע שהתגובה האחרונה פורסמה לפני שנה, אבל נראה לי שפה המקום הכי מתאים לשאול.

אני זוכר סרט ישן שנקרא "האולר", בסרט מסופר על ילד שהיה אוהב לשחק עם האולר של אביו,
ואביו אמר לו לא לקחת יותר את האולר, אז הוא לקח את האולר של חברו, והמורה בשעור החרים אותו. הוא רצה להחזיר לחברו את האולר, אז הוא לקח את של אביו, והחליף אותו עם האולר המוחרם של חברו.

הילד רצה רצה להחזיר לחברו את האולר, אך התברר שהוא טס, אז הוא הכין שיר, ושר אותו בהופעה. בשיר סופר שהוא מחפש את חברו. החבר היה באותה הופעה, והוא החזיר לו את האולר.
וחוץ מזה, הוא גם זכה במקום הראשון בתחרות המופע הכי מוצלח.

אשמח אם מישהו יודע את השם של הסרט באנגלית, פשוט כי אני מעוניין לקנות את ה- DVD שלו.

gadig3
09-12-2009, 00:48
הי,
אני מחפש את הלינק לסרט הטלויזיה הלימודית הנפלא הזה - המחרוזת, או איך שקראו לו אז -
מתנת חכמי קדם.
מי שיכול להפנות אותי לקישור אני מאד אודה לו.

Brando
09-12-2009, 01:45
הי,
אני מחפש את הלינק לסרט הטלויזיה הלימודית הנפלא הזה - המחרוזת, או איך שקראו לו אז -
מתנת חכמי קדם.
מי שיכול להפנות אותי לקישור אני מאד אודה לו.

צפייה מהנה : המחרוזת (http://www.televizia.net/vb/local_links.php?action=play&linkid=286&catid=5&page=1)